Rudawa to jedna z ciekawszych miejscowości leżących w pobliżu Krakowa, bardzo chętnie odwiedzana przez tych turystów, którzy na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej szukają nie tylko pięknych widoków i przyrodniczych skarbów, ale i interesujących zabytków. Rudawa ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie dostarczą nam wielu niezapomnianych wrażeń. Dlaczego warto odwiedzić tę miejscowość? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?
Rudawa to przede wszystkim malownicza okolica, po której można wędrować godzinami dzięki dość gęstej sieci szlaków turystycznych: pieszych oraz rowerowych. To również ciekawa historia, o której przypominają nam tutejsze zabytki. Co wiemy na temat przeszłości Rudawy? Wiadomo, iż już w XII stuleciu z powodzeniem wydobywano tu rudę żelaza, wiadomo też, że pierwotnie była to osada rycerska. Pierwszym jej właścicielem miał być rycerz Jan Gniewomir, który zasłużył się w okresie wypraw krzyżowych. To on przed swą śmiercią miał nadać teren dzisiejszej Rudawy Kapitule Krakowskiej.
W pierwszej połowie XV wieku Rudawa otrzymała prawa miejskie, a dzięki organizowanym tu jarmarkom miejscowość ta stała się ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. W późniejszym okresie, dzięki bliskości Krakowa, stała się popularną miejscowością wypoczynkową, na terenie której chętnie wypoczywali przedstawiciele świata kultury i nauki. I choć czasem Rudawa straciła na znaczeniu, wciąż o czasach jej świetności przypomina nam wiele ciekawych zabytków. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej?
Rudawa może się pochwalić wieloma wspaniałymi willami, w gronie których wyróżnia się pochodzący z końca XIX wieku dom z wieżyczką. To dom zbudowany dla Antoniny i Stanisława Domańskich, w której w 1908 roku pomieszkiwał Henryk Sienkiewicz. Co ciekawe, to właśnie w Rudawie pisarz poznał Stasia Tarkowskiego, którego dziś wszyscy kojarzymy z powieścią „W pustyni i w puszczy”. Zabytkowe domy (zarówno drewniane, jak i murowane), piękny dworzec z początku XX wieku oraz kościół Wszystkich Świętych, który pomimo licznych zmian wciąż może się pochwalić gotyckim prezbiterium – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Rudawa może się dla wielu z nas okazać wyjątkowo ciekawym punktem w programie wycieczki po okolicach Krakowa.