Wybierając kuchenkę turystyczną, należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, takich jak częstotliwość użytkowania, moc, liczba użytkowników, waga, wielkość, sposób ogrzewania itp.
Kuchenki turystyczne – to warto wiedzieć
Dlatego przed wyborem kuchenki turystycznej należy zapoznać się z różnymi paliwami. Mogą być one czynnikiem wpływającym na ostateczny wybór kuchenki turystycznej.
Istnieją 4 główne rodziny kuchenek turystycznych rozpatrywanych pod kątem zasilania, a są to:
- kuchenki turystyczne gazowe, gdzie paliwem jest gaz przechowywany w formie płynnej w kartuszu. Gaz ten to często butan, propan lub izobutan,
- kuchenki zasilane benzyną (płynna lub wielopaliwowa). Benzyna to paliwo płynne przechowywane w butli. Paliwem tym może być benzyna C lub benzyna bezołowiowa (95|98), olej lampowy, parafina lub olej napędowy. Kuchenki turystyczne wielopaliwowe są przystosowane do używania paliwa płynnego lub gazu,
- kuchenki na alkohol, gdzie paliwem jest alkohol w postaci płynnej lub stałej,
- kuchenki turystyczne na drewno, które są przeznaczone do spalania drewna w celu wytworzenia energii.
Gazowe kuchenki turystyczne
Zdecydowanie najczęściej spotykane są kuchenki turystyczne gazowe. Są one wyjątkowo niezawodne, mało wymagające i łatwe w obsłudze. Decydując się na turystyczną kuchenkę gazową, należy zaopatrzyć się również w kartusz. Na rynku dostępne są kartusze z gwintem, kartusze przebijane i kartusze Easy Clic. Należy zauważyć, że gaz pod ciśnieniem nie radzi sobie dobrze z niskimi temperaturami. Obsługa konwencjonalnej kuchenki gazowej w temperaturach poniżej zera jest prawie niemożliwa, chyba że użyjemy specjalnych wkładów, takich jak wkłady na izobutan i propan.
Turystyczne kuchenki na benzynę
Kuchenki na benzynę lub kuchenki wielopaliwowe mają niezaprzeczalne dodatnie atrybuty, ponieważ paliwo jest dostępne wszędzie, gdziekolwiek się znajdujemy.
Niezależnie od tego, czy jest to benzyna C dedykowana wyłącznie do kuchenki, czy po prostu paliwo do samochodu, kuchenka będzie działać. Sprawdzi się również w przypadku parafiny lub oleju do lamp. Paliwo jest przechowywane w pojemniku i podawane pod ciśnieniem przez wbudowaną pompę do zdalnego palnika. Ten typ kuchenki jest szeroko stosowany podczas długich podróży i wypraw w regionach polarnych i wysokich górach. Kuchenki na benzynę polecane są dla większych grup, gdyż ich stabilność pozwala przygotowywać duże posiłki. Przy kilku osobach łatwo jest też podzielić palnik na jedną stronę, a zbiorniki na paliwo na drugą. Wydajność tego typu sprzętu jest bardzo dobra, nawet w niskich temperaturach.
Kuchenki turystyczne wielopaliwowe
W kuchenkach wielopaliwowych można stosować paliwo płynne (benzyna C, SP95, SP98, Diesel …), ale także gaz z wkładami zgodnymi z normami EN417. Jest to niezaprzeczalna zaleta, ponieważ można wybierać pomiędzy 2 paliwami, z których każde ma swoje zalety. Jeśli wybieramy się w wysokie góry i/lub bardzo niskie temperatury możemy użyć paliwa płynnego, w przeciwnym razie możemy użyć gazu.
Kuchenki turystyczne zasilane alkoholem
Kuchenki na alkohol są najprostsze w obsłudze i najłatwiejsze w produkcji. Są też z reguły tańsze i bardziej trwałe. Są one jednak znacznie mniej wydajne niż kuchenki gazowe czy benzynowe. Alkohol może być stosowany w każdej temperaturze, nawet ujemnej.
Jeśli wybrałeś już własną kuchenkę turystyczną to warto znaleźć ciekawe miejsce na wycieczkę – możesz odwiedzić np. Góry Stołowe w Sudetach, a dzięki swojej kuchence nie będziesz musiał obawiać się o ciepły prowiant na górskim szlaku.
Kuchenki turystyczne – podsumowanie artykułu
Jeśli używamy wybranego typu kuchenki turystycznej za granicą, musimy pomyśleć o transporcie i dostawie paliwa. Jeśli jesteśmy sami, wystarczy mały palnik gazowy, natomiast jeśli jesteśmy w grupie to większa turystyczna kuchenka gazowa z nabojem będzie o wiele bardziej wydajna i przede wszystkim stabilniejsza.