Co warto zwiedzić na cysterskim szlaku?

Ten międzynarodowy szlak prowadzi przez niemal wszystkie kraje chrześcijańskiej Europy. Szlak Cysterski to wyjątkowa trasa turystyczna, która kusi i miłośników sztuki, i pątników.

Szlak cysterski – tego nie wiedziałeś

W samej Polsce na jego trasie znalazło się ponad 40 miejscowości, które do dziś mogą się pochwalić opactwami – cennymi zabytkami architektury sakralnej, obok których trudno jest przejść obojętnie. Które z nich mogą się stać ciekawym celem krajoznawczej wycieczki?

Wyjątkowym miejscem jest klasztor cystersów w Jędrzejowie

Jego zwiedzenie dostarczy niezapomnianych wrażeń i miłośnikom historii, i tym, których fascynuje historia sztuki. Już w 1140 roku pojawili się tu pierwsi mnisi, a utworzone przez nich opactwo funkcjonuje do dziś. Dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić to opactwo, jest grób Wincentego Kadłubka – cystersa, który właśnie tu spędził ostatnie lata swego życia. Inne ciekawe miejsce na Szlaku Cysterskim to opactwo w Sulejowie. Tutejszy kompleks cysterski uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych w całej Polsce. W skład tego kompleksu wchodzi romański kościół z XIII wieku oraz budynek klasztoru, w którym zachował się późnoromański kapitularz.

Dobrze znaną miejscowością, od samego początku swej historii zawiązaną z cystersami, jest Wąchock. Klasztor cysterski powstał tutaj pod koniec XII stulecia, a funkcjonujące tu opactwo zaliczane było do najbogatszych w całej Polsce. Dziś opactwo nadal tu funkcjonuje, jest też miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki z różnych zakątków kraju. Kościół z XIII wieku, romański kapitularz – to tylko wybrane atrakcje, z jakimi mogą się tu spotkać turyści. Na terenie Małopolski jednym z piękniejszych opactwo pocysterskich jest Koprzywnica. I tu nie brak romańskich detali, którymi zachwycają się zaglądający tu goście. Innym ciekawym miejscem, które w czasie wycieczki Szlakiem Cysterskim warto odwiedzić, jest Szczyrzyc. Artykuły o atrakcjach turystycznych z małopolski znajdziesz w serwisie www.region24.pl. Muzeum Klasztorne oraz cysterski browar to atrakcje, dzięki którym tutejsze opactwo staje się miejscem wyjątkowym.

Szlak Cysterski prowadzi też przez województwo śląskie, na terenie którego czeka opactwo w Rudach, oraz przez Dolny Śląsk, kojarzony głównie z Henrykowem. Wszystkie opactwa, leżące na tej trasie turystycznej, łączy jedno – mają ogromną wartość historyczną i artystyczną, a ich zwiedzenie może się dla każdego z nas stać jedyną w swoim rodzaju przygodą.