Cypr dla turystów. Skarby północnej Nikozji

Dla wielu z nas wycieczka na Cypr będzie spełnieniem marzeń. Nic w tym dziwnego – ten kraj ma się czym pochwalić, a leżące na jego terenie miasta mają wiele uroku. W gronie tych ośrodków, którymi od lat interesują się znane biura podróży, ważne miejsce zajmuje Nikozja. Podzielona na dwie części, przyciąga unikalnym charakterem.

Co warto zobaczyć w jej północnej części?

Północna Nikozja zachwyca gości swym wyjątkowym charakterem oraz niezwykłymi zabytkami, które urzekają swym tureckim stylem. Nie brak tu pięknych obiektów utrzymanych w orientalnym stylu, przy czym wyjątkowo cenną kolekcję atrakcji turystycznych tworzą tu piękne meczety i pałace. To one sprawiają, że ta część miasta różni się znacznie od południowych jego rejonów –znacznie bardziej „europejskich”. Wśród tych zabytków, które warto zobaczyć w czasie wycieczki po północnej Nikozji, ważne miejsce zajmuje Brama Kyreńska. To jedna z ciekawszych budowli, jakimi może się pochwalić Cypr. Zbudowali ją Wenecjanie, choć obecny wygląd bramy jest zasługą dodatkowych działań ze strony Brytyjczyków oraz Turków. Efekt?

Ciekawe miejsca w Nikozji

Brama ta jest jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zabytków na terenie miasta. Miłośnikom historii wiele radości sprawi wizyta w Muzeum Tureckim, które mieści się z dawnym sanktuarium derwiszów. Nie brakuje tu cennych zabytków, przy czym najważniejszą część zbiorów stanowią eksponaty etnograficzne. Z pewnością warto się z nimi zapoznać, gdyż pozwalają one każdemu z nas w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Cypru i jego kultury. Kolejnymi atrakcjami w tej części Nikozji są tureckie łaźnie, które powstały w dawnym kościele św. Jerzego.

A co z zabytkami o charakterze sakralnym?

Wśród tych, które z pewnością warto zobaczyć w tej części miasta, ważne miejsce zajmuje meczet Selima. Zbudowany w początkach XIII wieku w stylu francuskiego gotyku, pierwotnie służył jako katedra. Meczetem stał się dopiero w czasach późniejszych, gdy Nikozja znalazła się w rękach osmańskich. Historia tej budowli ma istotny wpływ na jej obecny wygląd, jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn popularności tego zabytku wśród turystów odwiedzających Cypr.

Więcej artykułów na temat zwiedzania Cypru i innych zakątków świata znajdziemy na www.odkrywca.com.pl.